COMP O=1.500,L= 1.75,W= .080
RoHS Compliant
Can ship immediately
| QTY | UNIT PRICE |
| 1: | $4.65000 |
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Hard Drawn |
| Wire Diameter: | 0.080" (2.03mm) |
| Diameter - Outside: | 1.500" (38.10mm) |
| Diameter - Inside: | 1.340" (34.04mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.750" (44.45mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 6.3 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |