COMP O=1.062,L= 1.03,W= .120
RoHS Compliant
Can ship immediately
| QTY | UNIT PRICE |
| 1: | $3.96000 |
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Hard Drawn |
| Wire Diameter: | 0.120" (3.05mm) |
| Diameter - Outside: | 1.062" (26.97mm) |
| Diameter - Inside: | 0.822" (20.88mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.030" (26.16mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 143.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Black Oxide |